Wat doe je met je stem?

Je hebt je stem niet alleen maar gekregen om te spreken, maar ook om te zingen. Zingen doe je als je tevreden en blij bent. Jackobus zegt: “Is iemand blij te moede? Laat hij lof zingen”. En Paulus spoort ons aan om te zingen met de woorden: “Het woord van Christus woont rijkelijk in u, zodat gij in alle wijsheid elkander leert en terechtwijst met psalmen, lofzangen en geestelijke liederen zingende, God dank brengt in uw harten”, Col.3:16, zie ook Ef. 5: 9.

Wat zing je?

Je kunt liederen zingen over het mooie in de natuur of een volkslied, vaderlandse liederen of een aardig versje, enz. Zing echter vooral tot eer van God. Zing een psalm of een geestelijk lied!

Waar staat in de Bijbel voor het eerst iets over zingen?

Het is belangrijk eens na te gaan waar dit staat. ’t Is niet in het boek Genesis dat maar liefst 50 hoofdstukken telt. Ook niet in het eerste gedeelte van Exodus, waar we de Israëlieten aantreffen in de slavernij in Egypte. Je vindt het pas in Exodus 15, dus nadat Israël is verlost en op de andere oever van de Schelfzee staat. Je leest: “Toen Mozes met de Israëlieten de Here dit lied zong, zeiden wij: Ik wil de Here zingen, want Hij is hoog verheven, het paard en zijn ruiter stortte Hij in de zee. De Here is mijn kracht en mijn psalm. Hij is mij tot heil geweest. Hij is mijn God, Hem verheerlijk ik, de God mijns vaders, Hem prijs ik. De Here is een krijgsheld, Here is Zijn naam”. En in vers 20 en 21 lees je: “Toen nam Mirjam, de profetes, de zuster van Aäron, de tamboerijn in haar hand en alle vrouwen gingen achter haar aan met de tamboerijnen en in reidansen. En Mirjam zong hun ten antwoord: “Zingt den Here, want Hij is hoog verheven; het paard en zijn ruiter stortte Hij in zee”.

Deze mensen, bevrijd uit de macht van de Farao, zingen tot eer van God.

Wie kunnen dus eigenlijk pas echt Gods lof zingen?

Dat kunnen zij die verlost zijn. Verlost door het werk dat de Here Jezus op het kruis verricht heeft. Zij kunnen zingen ter ere van hun verlosser! Ook jongeren kunnen dat. Onder hen zijn er die zich in de greep wisten van drank, drugs of sex en die nu zingen van bevrijding door het bloed van Christus.

Enkele plaatsen uit het Oude Testament waar vermeld wordt dat de Israëlieten zongen
Dat is vaak bij bijzondere gelegenheden. Nadat Sisera overwonnen is, zingen Debora en Barak een overwinningslied (Richt. 5).

Als de ark van God overgebracht is naar Jeruzalem geeft David opdracht aan Asaf en de andere zangers om de Here een loflied te zingen (1 Kron.16). Hetzelfde gebeurt als Salomo de tempel heeft gebouwd (2 Kron. 5). Later is de tempel verontreinigd.
Onder koning Hizkia vindt er een herstel plaats en wordt er weer gezongen (2 Kron.29:30).
Zie ook Num. 21:17 en Deut. 31:19 en Deut. 32.

Zelfs zijn er in het Oude Testament twee boeken die van begin tot einde uit liederen bestaan, namelijk de Psalmen en de Klaagliederen van Jeremia. Nog een ander bijzonder boek in het Oude Testament is het Hooglied. Dit Bijbelboek is in feite een lang lied, dat de liefde tot onderwerp heeft.

Kunnen we in droeve omstandigheden alleen klaagliederen zingen?

Het is zeker mogelijk om in moeilijke ogenblikken ook lofliederen te zingen. Kijk maar eens naar Lucas en Silas. Je kunt dit lezen in Hand. 16: 19 – 25. In Filippi worden ze gegeseld en daarna stevig in houten blokken in de binnenste cel van de gevangenis gesloten. Je zou zo zeggen dat ze dus heus wel reden hadden om te klagen. En toch doen ze dat niet. Wat staat er?: “Maar omstreeks middernacht baden Paulus en Silas en zongen Gods lof en de gevangenen luisterden naar hen”. Weet je hoe dat mogelijk is? Omdat ze wisten dat de Heer bij hen was en hen niet verliet. Ze leden immers om het getuigenis voor Zijn naam! Daarom waren ze ondanks alles toch in staat om gelukkig te zijn in de Heer.

De Psalmen

We willen dit Bijbelboek nog eens wat nader bekijken. Je weet langzamerhand wel dat het uit 150 liederen bestaat. Van 100 daarvan zijn ons de dichters bekend. De bekendste daarvan is wel koning David. Hij heeft er 70 gedicht. Zijn psalmen staan niet bij elkaar, ze staan over het gehele boek verdeeld. Vaak beschrijft David in die liederen zijn eigen geloofservaring.

We horen hem God smeken om hulp als hij door vijanden is omringd; we zien hoe hij God looft bij de verkregen bevrijding. Soms is zijn lied een belijdenis van het kwaad dat hij heeft gedaan, dan weer looft hij de Heer voor de genade en de barmhartigheid die hem is bewezen.

Sommigen van zijn psalmen hebben een profetische strekking. David laat dan, om zo te zeggen, de Messias, de Here Jezus aan het woord. Lees zelf maar eens: Psalm 22: 2, Psalm 16: 10 en vergelijk daarbij de afkorting van Matt. 27: 46 en Hand. 2: 31 en 13: 55. Het bekendste lied van David is Psalm 23, de herderspsalm. Hoeveel duizenden en duizenden zijn niet door de woorden van deze Psalm gesterkt?

Ook van Mozes staat een lied in het boek dat de Psalmen, namelijk Psalm 90. De psalm, die eigenlijk een gebed is, wordt vaak gelezen op oudejaarsavond. Het gaat nl. over de kortstondigheid van ons leven. Een andere psalmdichter is Asaf, van hem is heel bekend psalm 73, waaruit blijkt dat hij net als wij vaak niet begreep waarom het onrecht op aarde maar rustig voortduurde en de goddelozen voorspoed hadden. Totdat hij “in Gods heiligdommen inging en op hun einde lette”. En afziende van de goddelozen zegt hij dan: “Maar mij aangaande, het is mij goed nabij God te zijn”. Zijn andere psalmen dragen een sterk profetisch karakter.

Nog weer andere psalmdichters zijn de Korachieten. Dat is wel heel merkwaardig. Je hebt misschien wel eens gehoord van de opstand van Korach., Dathan en Abiram. Je leest erover in Numeri 16. Een vreselijk oordeel van God treft hen en hun huisgezinnen. Ze worden verdelgd uit het midden van de Israëlieten. Als we niet meer wisten dan wat er in Numeri 16 staat,zouden we menen dat ook de kinderen van Korach daarbij waren betrokken. Maar zo is het niet, want Numeri 26:11 vermeldt: “Maar de zonen van Korach waren niet gestorven”. Zij hebben zich dus afgescheiden van hun vader en de anderen.
Ze moeten zijn gevlucht. God spaarde daarom hun leven. In 2 Kron. 20 lees je dat deze Korachieten opstaan om met krachtige stem de Here te loven. Zijn dus zangers geworden in de dienst van God. Als er ooit Israëlieten konden zingen van genade van God en van Zijn erbarmen, dan waren zij het wel. Ze hadden het zelf ervaren.

De Openbaring

Het laatste Bijbelboek, de Openbaring, staat vol met vreselijke oordelen die de aarde zullen treffen. Toch staat er ook in dat boek dat er gezongen zal worden. In Openbaring 5 lees je:

“En toen het de boekrol nam, wierpen de vier dieren en de vierentwintig oudsten, dat zijn de gelovigen, zich voor het Lam (de Here Jezus) neder, hebbende elk een citer en gouden schalen vol reukwerk; dit zijn de gebeden der heiligen. En zij zingen een nieuw gezang, zeggende: Gij zijt waardig de boekrol te nemen en haar zegels te openen; want Gij zijt geslacht en Gij (hen) voor God gekocht met uw bloed, uit elke stam en taal en volk en natie en Gij hebt hen voor God gemaakt tot een koninkrijk en tot priesters, en zij zullen als koningen op de aarde heersen”.

Temidden van de oordelen kunnen Gods verlosten zingen, zingen van de verlossing van het Lam. Je leest zelfs nog eens twee keer dat er ter ere van God en van het Lam gezongen wordt. Lees maar eens Openbaring 14: 1 – 3 en 15: 2 – 4. Elke keer gaat het om mensen die bij Jezus Christus horen. Het laatste lied sluit weer aan bij het eerste en bevestigt wat ik al opmerkte, dat verloste mensen kunnen zingen van hun verlossing en ter ere van hun Verlosser.

Auteur: Be Ottens
Website: www.beottens.nl
Foto: © Henk-Jan Oudenampsen

Christelijk Nieuws
ChristelijkNieuws.nl maakt gebruik van cookies