In de strijd tegen meisjesbesnijdenis heeft de Nederlandse hulporganisatie ZOA een korte speelfilm laten maken. Deze film is geselecteerd voor het Short Film Festival, 13 – 18 november in Berlijn.
De film, geregisseerd door de Ugandese filmmaker Matt Bish, gaat over het Pokot-meisje Chimat. Zij is niet besneden en wordt om die reden ernstig getreiterd door haar stiefmoeder, zo erg dat ze niets liever wil dan toch besneden worden. Film is een goede voorlichtingsmethode in dit gebied waar een groot deel van de mensen analfabeet is. De vertoning ervan op een internationaal filmfestival is een geweldige kans om meer aandacht te creëren voor de negatieve gevolgen van vrouwenbesnijdenis en voor de programma’s die daartegen strijden.
ZOA vertoont de film in Pokot-dorpen (noordoost-Uganda). Na de vertoning van de film is ruimte voor discussie en voorlichting. In het afgelopen jaar zijn al 87 meisjes in dit gebied een dreigende besnijdenis ontvlucht. Dit is het gevolg van bewustwording van hun rechten en van de schadelijke gevolgen van besnijdenis, èn kennis over waar zij terecht kunnen voor hulp.
ZOA werkt hierin samen met lokale organisaties, de politie en ziekenhuizen. Ook zijn onbesneden Pokot-vrouwen, en de mannen die met hen zijn getrouwd, actief betrokken bij de voorlichting.
De film van vijftien minuten is te zien op de website www.zoa.nl (Pokot gesproken, Engels ondertiteld).
Els Sytsma
11-11-2012
Buitenland
https://www.zoa.nl
