Column – Op 9 februari jl. stond op deze site de leerzame column van mijn collega-columnist Lars Krüger onder de titel “Loof de Heere – altijd”. Hierin richt hij onder meer de schijnwerper op de kleine rietzanger. Maar hij zegt ook iets over het zingen van vogels wat ik niet wist.
Spreekwoord
In zijn column komt de volgende passage voor: “Ook al weet ik dat vogels niet zingen uit pure levensvreugde, maar dat zingen deel uitmaakt van hun tactiek om hun territorium af te bakenen of om hun jongen te leren zingen”. En dat wist ik niet. Vooral het gegeven dat de oude vogel zijn jongen leert zingen trof mij. Maar er kwam ook een bekend spreekwoord voor mijn aandacht, te weten “Zo de ouden zongen piepen de jongen.”
In het boek ‘Nederlandse spreekwoorden spreuken en zegswijzen’ heb ik opgezocht wat de betekenis van dit spreekwoord is. Daar staat: “de kinderen hebben dezelfde opvattingen, dezelfde gebruiken, dezelfde wijze van praten als de ouders.”
Verantwoordelijkheid
Dit gedrag bij kinderen wordt voor een groot deel ‘gekopieerd’ door wat zij in het leven van hun ouders opmerken. Het gedrag van de ouders vormt voor een belangrijk deel het gedrag van de kinderen. Best heftig om dit even onder ogen te zien. Dat legt een grote verantwoordelijkheid op ouders. Ik ga dit nu niet verder uitwerken. Volgens mij is deze informatie genoeg om jou even aan het denken te zetten.
Spreken over de kerk
Voor één aspect wil ik nog even de aandacht vragen. Wat nemen je kinderen waar over je “wijze van praten” over de predikant en/of het functioneren van de leden van de kerkenraad? Ouders die kritisch staan ten opzichte van hen of die hen in het gebed opdragen aan de Heere God? Het laat jouw sporen bij hen na.
Auteur: Willem van Leiden
Foto: Lars Krüger
Genoemde column: Loof de Heere – altijd