Het CV van Jaap Smit is even lang als divers. Van legerpredikant tot vakbondsleider. En van leraar godsdienst tot commissaris van de Koning van de provincie Zuid-Holland. Op welke manier uit hij zijn geloof in de hoogste toppen binnen bestuurlijk Nederland? In de vierde aflevering van het nieuwe seizoen van ‘Thuis’ gaat Jan van den Bosch met hem in gesprek over geloven in een land die haar christelijke wortels is verloren. “Ik realiseerde me: ‘Verdraaid, vanaf nu behoor ik tot een minderheid van mensen die geloven en naar de kerk gaan.’”
Zich inzetten voor de goede zaak zit Jaap in het bloed. Decennialang is hij actief in allerlei bestuurlijke functies, maar toch is hij zijn christelijke wortels niet vergeten en staat nog regelmatig op de kansel. Hij ziet zichzelf als een atypische dominee. Welke lessen haalt hij uit de Bijbel en hoe gebruikt hij deze om zijn verhaal te doen in een wereld die de christelijke taal niet meer spreekt? Hij ziet een wereld die op zijn grondvesten aan het schudden is en ziet dat zijn geloof houvast biedt. Juist in deze rumoerige tijden.
Jan over Jaap
Jan: “Jaap was tot voor kort Commissaris van de Koning in Zuid-Holland, maar ik ken hem al wat langer, in verschillende hoedanigheden. Zo was hij legerpredikant en voorzitter van de NCV. Wat mij raakt is dat hij na zijn theologische opleiding en zijn werk als predikant koos voor een maatschappelijke carrière.
Maar zijn geloof heeft hij altijd verbonden aan de functies die hij vervulde. De keren dat ik aanwezig was als hij gezelschappen toesprak, verwerkte hij altijd wel iets van het geloof in zijn toespraak. Hij kan ook heel mooi Bijbelse verhalen vertellen en die vertalen naar deze tijd. Zo spreekt hij bijvoorbeeld over onze consumptiemaatschappij en haalt daar het verhaal van Naomi en Ruth bij aan. En in ons gesprek vertelt hij ook hoe het is om als christen midden in deze samenleving te staan, zeker als je een hoge positie bekleedt.
Jaap Smit te gast bij Jan van den Bosch, in gesprek over topbestuurder zijn in roerige tijden en inspiratie halen uit de Bijbel voor hedendaagse problemen. Maandag 1 juni om 21.00 uur te zien bij Family7 in het programma ‘Thuis’.
Over ‘Thuis’
De gasten die Jan dit seizoen ontvangt zijn: Wilma Veen, Jurjen van Houwelingen, Liz Berghuis, Jaap Smit, Wilma Kralt en Daniël & Mirjam Krol. Thuis is voor veel mensen gelukkig nog altijd de plek van rust en geborgenheid. De plaats waar het masker kan worden afgezet, mogen zijn wie je bent. Thuiskomen is dan ook veel meer dan de sleutel in het slot van de voordeur. Het is de ontdekkingsreis naar je ware identiteit, met alle ups en downs die erbij horen. Wie zijn ze? Wat hebben ze bereikt? Hoe zien ze de toekomst? Wat betekent thuis voor hen? En welke rol speelt het geloof in hun leven? In ‘Thuis’ ontvangt Jan van den Bosch de gasten in zijn eigen huis in Alphen aan den Rijn, wat direct een informele en open sfeer creëert.
Meer: www.Family7.nl/Thuis
Foto: Videostill YouTUbe
Auteur: Freek Drenth

