Belofte en betrouwbaar

Column – In de Bijbel belooft de Heere God heel veel aan ons. Het is aan ons Zijn aanbod te aanvaarden door Hem op Zijn Woord te geloven.  Hij is immer een God die betrouwbaar is.

Abraham geloofde God op Zijn woord

Ik begin mijn column met een verwijzing naar de bijbeltekst “Abraham geloofde God en het werd hem tot gerechtigdheid gerekend.” Wat geloofde Abraham? Wat hield het geloof van Abraham in? De apostel Paulus verwijst hiernaar in zijn brief aan de gemeente te Rome. In hoofdstuk 4 (Willibrordvertaling) begint hij als volgt: “Wat moeten wij bijvoorbeeld denken van Abraham, onze stamvader? Wat heeft hij ondervonden? Als hij op grond van zijn daden gerechtvaardigd is, heeft hij reden zich te beroemen; maar voor God heeft hij die niet! Immers, wat zegt de Schrift? Abraham heeft God geloofd en dat is hem aangerekend als gerechtigheid. Welnu, hij  die werkt krijgt zijn loon niet aangerekend als gunst, maar als zijn verschuldigd recht. Aan degene echter die niet werkt, maar gelooft in Hem die de goddeloze rechtvaardigt, wordt zijn geloof als gerechtigheid aangerekend” (verzen 1 -5),  Ook de volgende verzen uit dit hoofdstuk zijn veelzeggend: Hij (d.i. Abraham. WvL)  twijfelde geen ogenblik aan Gods belofte. Integendeel, hij heeft God geërd door de kracht van zijn geloof, door zijn vaste overtuiging dat Hij bij machte is te volbrengen wat Hij heeft toegezegd. Daarom werd het hem als gerechtigheid aangerekend. De woorden ‘het werd hem aangerekend ’ werden niet alleen neergeschreven in verband met hem, maar ook in verband met ons, wie het geloven eveneens zal worden aangerekend omdat wij geloven in Hem die Jezus onze Heer uit de doden heeft opgewekt. Jezus, die is overgeleverd vanwege onze overtredingen en is opgewekt ter wille van onze rechtvaardiging (verzen 20 – 25). 

En dan komen die belangrijke woorden uit het eerste vers van hoofdstuk 5: “Wij dan, gerechtvaardigd uit het geloof, hebben vrede bij God door onze Heere Jezus Christus.” Het voert te ver ook het vervolg van dit bijbelgedeelte  te citeren. Ik vraag je daarom je Bijbel te pakken en het te gaan lezen. Ik spreek grote woorden – waarvan ik de reikwijdte zelf niet kan overzien –  als ik zeg dat de Heere God op Zijn Woord geloven de essentie van het geloof is. ‘Ons’ geloof is het antwoord op de belofte van God. 

God is betrouwbaar

Je kunt op de belofte God vertrouwen, omdat Hij betrouwbaar is. We geloven in een God die niet liegen kan. Door de hele Bijbel heen wordt duidelijk dat wat God heeft beloofd Hij ook doet. Dat deed Hij in het verleden, dat doet Hij in het heden en Hij zal het ook in de tijd die nog voor ons ligt doen. Ook voor de (nabije) toekomst heeft Hij beloften gedaan die Hij waar gaat maken.

Belofte van eeuwig leven

Mag ik je op een belangrijke belofte van de Heere God wijzen? In Johannes 13:16 staat: “Want zo lief heeft God de wereld gehad dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder die in Hem gelooft niet verloren gaat maar eeuwig leven heeft”.  De eerlijkheid gebiedt dat ik er ook op wijs – al is het met enige huiver – dat wie aan deze belofte voorbij gaat rekening moet houden met de volgende woorden die de Heere God ook gesproken heeft: “Wie in de Zoon gelooft , heeft eeuwig leven, maar wie de Zoon ongehoorzaam is, zal het leven niet zien, maar de toorn van God blijft op hem.” (Johannes 3:36).

Wij mogen geloven in een  God, die betrouwbaar is en wiens Woord betrouwbaar is.

Ik sluit deze column af met een citaat uit een negrospiritual “And if God said it, its good enough for me” (En als God het heeft gezegd is dat goed genoeg voor mij). 

Auteur: Willem van Leiden
Foto: © Henk-Jan Oudenampsen

Christelijk Nieuws
ChristelijkNieuws.nl maakt gebruik van cookies