Column – Misschien denk je bij het lezen van bovenstaande woorden wel “Wat krijgen we nou? Een column over Kerst in het voorjaar?” Nee, het wordt geen column over Kerst, maar wel over de komst van de Heere Jezus.
Verwachting
Al langere tijd komen de woorden van dit lied – dat in de zangbundel van Johannes de Heer is ondergebracht in de categorie Advent en Kerst – met enige regelmaat voor mijn aandacht. Niet omdat ik in een kerstsfeer leef, maar in de verwachting van de spoedige komst van de Heere Jezus, oftewel Zijn wederkomt. En de woorden van het bedoelde lied spelen daarbij een belangrijke rol. Ik zal je uitleggen wat ik bedoel.
Laat ik eerst even met de deur in huis vallen door een heel persoonlijke vraag te stellen. Stel dat de Heere Jezus morgen terugkomt en jij weet hiervan. Wat zou je dan vandaag gaan doen?
Begroeting
Maar we weten de dag van Zijn wederkomst niet. Zelf geloof ik – gelet op alles wat er in de wereld gebeurt – dat Zijn komst zoals beschreven is in 1 Thessalonicenzen 4:13 e.v. best wel eens (heel) spoedig kan zijn. En als Hij dan komt dan wil je hem toch niet ‘teleurstellen’ omdat je bezig bent met het een of ander, waarvan je rode oren krijgt als de Heer bij je komt staan. En dat bedoel ik met de woorden “Hoe zal ik U ontvangen? Hoe wilt Gij zijn ontmoet?” Ik roep je dus niet op om bijvoorbeeld te stoppen met je school of studie, met je werk of met het draaiende houden van het huishouden of met hobby’s Ik roep je ook niet op om een soort kluizenaar te worden. Nee, doorgaan met je alledaagse dingen, maar rekening houden met het gegeven dat je van het ene op het andere moment de Heer zult kunnen ontmoeten. Ik hoop dat de woorden van het lied nog een poosje bij mij (en jou) blijven. Want wees er van overtuigd dat ze een heiligende werking hebben.
Jeugdherinnering
Ik sluit deze column af met een jeugdherinnering. Als ik ergens naar toe wilde gaan en ik vroeg mijn moeder om toestemming daarvoor, dan was in de regel haar reactie: “Als je de Heere Jezus mee kunt nemen daar naartoe is het prima.” Volgens mij is dit ook in 2026 nog een feilloos criterium en dat niet alleen voor jongeren, maar ook voor hen die al (veel) langer jong zijn. Je snapt precies waar de grens ligt, maar de toepassing is niet altijd even gemakkelijk (weet ik uit eigen ervaring).
Auteur: Willem van Leiden
Foto: © Henk-Jan Oudenampsen

